Predstavljamo 15 načina kako poticati vaše dijete na putu prema izvrsnosti
Mnoga djeca kroz odrastanje prolaze uz minimalni trud, bilo da je riječ o sportu, školi ili izvannastavnim aktivnostima, pritom ne koristeći svoj potencijal do kraja.
Kao roditelji pokušavate usmjeriti svoje dijete da uoči važnost „do your best“ stava, ali oni jednostavno ne shvaćaju važnost maksimalnog truda, što ponekad kod vas izaziva frustracije i zabrinutost da tijekom odrastanja neće steći navike i stav koji potreban za uspjeh kasnije u životu.
Kada kažemo izvrsnost, naglasak nije na peticama u školi, već na načinu kojim se pristupa životu i problemima, a koji se može poistovjetiti s krilaticom „izvrsnost nije cilj, izvrsnost je stav“. Neke od smjernica ka izvrsnosti mogu se sažeti u 5 točaka, a to su:
- Nastojati biti što bolji, odnosno dati maksimum u stvarima kojima se bavimo
- Stjecati duboku privrženost i želju za učenjem
- Stalno se usavršavati i učiti nove stvari
- Činiti razliku svojim djelovanjem za sebe i za druge u zajednici
- Maksimizirati svoje talente i mogućnosti
U nastavku teksta nalazi se 15 točaka koje uvelike mogu pomoći da se djeci usade obrasci koji će ih postepeno usmjeravati ka izvrsnosti, a koje je izdvojio Daniel Wong, autor bestsellera „The Happy Student“.
- Važno je sudjelovati
Ovo možda na prvu zvuči kao defetizam i alibi priča, ali nije tako. Mnoga djeca brzo gube motivaciju ako ne uspiju ostvariti ciljeve, odnosno ako primjerice u školi ne dobiju petice iz zadataka koji su im zadani. Stavljanjem fokusa na sudjelovanje pored postignuća, dijete će se lakše posvetiti učenju, a samim time i težnji ka izvrsnosti, jer neće od samog starta osjećati pritisak.
- Pokažite svojoj djeci da privrženost poslu može biti zabavna
Da bi vaša djeca postigla puni potencijal, jako je važno uložiti maksimalni trud. Djeca često traže kraće puteve do cilja, ali ukazati im da je trud važan i da one koji ulože maksimalan trud čeka zaslužena nagrada, može biti jako korisno jer se navike stvaraju od najranije dobi.
- Dajte svojoj djeci opisnu pohvalu
Kada dijete napravi nešto dobro treba mu objasniti što je točno napravio i zašto je to dobro. Pa umjesto generičkih izjava poput “bravo” i “dobro je”, možete to reći na način, “primijetio sam da si završio s domaćom zadaćom prije druženja s prijateljima, to je jako odgovorno”. Ovakva vrsta pohvale je puno konretnija i puno će više značiti djetetu.
- Pokažite svojoj djeci da i vi težite izvrsnosti
Djeca slijede primjere puno više od pukih riječi. Ako vas kao roditelja vide da unaprjeđujete svoje vještine, da se ne zadovoljavate površnošću i da se stalno usavršavate, djeca će slijediti vaš primjer.
- Fokusirajte se na rješenja i prilike umjesto na probleme
Ovo je posebno važno u svakodnevnom životu roditelja, jer kvaliteta života i upravljanje krizama utječe i na život djeteta. Važno je da roditelji pokušaju u kriznim situacijama izvući najbolje i da se ne prepuštaju očaju, jer će dijete vrlo vjerojatno kopirati takav obrazac nošenja s problemima.
- Pokušajte se ne žaliti pred djecom
Konstantno žaljenje na vrijeme, političku situaciju, posao, itd. ostavlja dojam da niste preuzeli odgovornost nad životom, a djeci nije lako svakodnevno slušati žaljenje roditelja. Pokušajte se usmjeriti na pozitivne stvari koje vas okružuju pa će i vaše dijete primjećivati pozitivne stvari oko sebe.
- Budite entuzijastični
Iako zvuči jednostavno budući da smo često okruženi životnim izazovima, ovo je poželjna karakteristika jer djeca kopiraju obrasce ponašanja i upijaju ih kao spužve, a vaša entuzijastičnost kao roditelja utjecat će ne samo na djecu, već na dinamiku i atmosferu cijele obitelji.
- Vodite svojim primjerom
Djeci je važna konzistentnost kod ponašanja roditelja i stalno promatraju kako se ponašate. Kao lider u obitelji, djeca će slijediti vaš primjer, pa ako nisu zainteresirani za učenje, pokažite im da ste vi zainteresirani i sigurno će slijediti vaš primjer.
- Podsjećajte djecu da ih volite bezuvjetno
U osjetljivoj dobi, pogotovo tinejdžerskoj, djeci je važno usaditi određene norme i osjećaj odgovornosti, no jako je važno dati im do znanja da ih volite i da ste tu za njih bez obzira na sve.
- Čitajte
Čitanje je majka znanja. Čitanjem se otvaraju brojne ideje i perspektive, a čitate li pred djecom ili s djecom i ako ih uključite u ono što čitate, probudit ćete znatiželju u njima i želju za učenjem.
- Poštujte svoje principe
U suštini, izvrsnost se očituje principijelnošću i karakterom, odnosno manje je važno što radite, a više ono što postajete i kako to radite. Da bi vaša djeca razumjela važnost principa, vi se morate zauzeti za nešto u životu, a djeca će to zasigurno cijeniti.
- Razvijte jasnu vizije vaše obitelji
Kada dijete zna da držite sve konce u rukama, da obitelj ima usmjerenje i da je djetetova uloga u obitelji jasna, tada će ono puno lakše obavljati svoje zadaće jer će znati da roditelji vode brigu o drugim stvarima, čime razvijaju osjećaj za stabilnost.
- Nadvladajte strahove
Ako vam je stalo da vaše dijete ide stazom izvrsnosti, pokažite im da i vi imate određene strahove s kojima se ne bojite suočiti, bilo da je riječ o javnom govoru ili strahu od pauka. Dijete će vidjevši da se suočavate sa strahom i samo stjecati obrasce suočavanja sa strahom, umjesto da ga izbjegava.
- Podijelite svoje dvojbe s djecom
Pokažite ranjivost, niste od čelika. Neka dijete vidi da ste osoba sa sumnjama i dvojbama i razgovarajte s njim, pitajte ga za mišljenje, ali ga ne opterećujte. Jako je važno naći taj balans u kojem je dijete uključeno u situaciju, ali ne previše.
- Više slušajte, manje govorite
Slušajte svoje dijete. Što ga veseli, što ga zanima, čime se želi baviti. Ne namećite mu ono što vi mislite da je dobro za njega. Naravno, trebate ga usmjeravati svoje, ali je jako važno percipirati ga kao osobu i iznenadit ćete se što sve možete naučiti o njemu, ali i o sebi ako ga samo malo više slušate.
ZAKLJUČAK:
Kao roditelj želite da vaše dijete maksimizira svoj potencijal i pronađe dugoročno samoostvarenje i uspjeh. To nije laka zadaća i ovih 15 točaka nisu čarobni štapić kojim se to postiže. Koristeći ovih 15 naputaka, jednu po jednu točku doći će do napretka u vašem odnosu, ali će i pomoći na putu vašeg djeteta prema ispunjenju svog potencijala. Pokušajte primijeniti barem jedan od ovih principa u svojoj svakodnevnoj komunikaciji s djetetom i vrlo brzo ćete uočiti promjene u njihovom razmišljanju i ponašanju.