Djeca od malih nogu stječu određene navike, bilo da je riječ o radnim navikama, hobiju, sportu ili načinu na koji se pozicioniraju u društvu. Sve stečene navike u ranoj fazi utjecat će na ponašanje u odrasloj dobi, a odrazit će se i na odabir budućeg zanimanja te pristup i odgovornost prema poslu.
Iako studija u časopisu Journal of Economic Behavior and Organisation kaže kako genetika utječe na sklonost pojedinca za bavljenje poduzetništvom ili nekom drugom aktivnosti, ipak su navike stečene u obitelji od rane dobi iznimno važan faktor u razvoju karakternih i radnih osobina koje će utjecati na profesionalni odabir.
Postavlja se pitanje, možemo li djeci pomoći potičući ih na poduzetničko promišljanje od malih nogu? Kako bi postigao uspjeh, svaki poduzetnik treba posjedovati određene kvalitete, a roditelji su često odgovorni pomoći svojoj djeci kako bi ona razvila vještine koje će im sutra pomoći u naumu da postanu poduzetnici.
Stoga u nastavku pročitajte 7 načina kojima možete usmjeriti svoju djecu u smjeru poduzetništva:
- Pomozite im da prepoznaju prilike
Prepoznavanje prave prilike u životu je skoro pola posla. Druga polovica odnosi se na realizaciju. Da bi prepoznali potencijalnu priliku, važno je promatrati i biti kreativan. Primjerice, ako dijete želi da mu kupite igračku ili mobitel, potaknite ga da smisli način kako će zaraditi novac za ono što želi ili da prati akcije i popuste kako bi našlo najpovoljniju ponudu. Tu ćete vidjeti koliko su kreativni i imaju li poduzetničkog duha, uz neizostavnu zabavu.
- Učite ih financijskoj pismenosti
Nažalost, u školama ne postoji predmet financijska pismenost, pa je važno ovu vještinu razvijati kod kuće. Učite ih vrijednosti zarađenog novca te da kupljene stvari ne padaju s neba. Također, promatrajte kako se ponašaju prema džeparcu koji im dajete, a ako su rastrošni objasnite im važnost planskog trošenja novca. Džeparac im dajte u određenim periodima (npr. na početku tjedna), a ako ga potroše prije sljedeće “rate”, nemojte im davati predujam ili dodatni novac. Učite ih važnosti štednje i sakupljanja novca kroz duži period za kupnju nekih skupljih predmeta. Također, oko nekih obiteljskih financijskih rasprava uključite i svoju djecu, kako bi postepeno razvili osjećaj za novac i planiranje.
- Potaknite radoznalost kod djece
Radoznalost je pozitivna karakteristika u životu i jako učestala i prirodna kod djece. Ipak, važno je da se i vi kao roditelji uključite u razvijanje radoznalosti. Propitkujte ih, ne zadovoljavajte se uvijek istim rješenjima, pričajte s njima, pitajte ih za savjet i mišljenje. Time će se osjećati odgovorno i zrelo, a to je zasigurno poželjno u razvijanju poduzetničkog duha.
- Naučite ih postavljanju ciljeva
Postavljanje ciljeva i planiranje su nezaobilazni dio poduzetništva, zato je važno od rane dobi naučiti djecu kako planirati, postaviti ciljeve i usmjeravati ih prema ostvarenju zadanog cilja. Naučite djecu da u praksi, bilo da je riječ o školskim zadacima, sportskim ciljevima ili nečem drugom, zadaju sebi specifične, mjerljive i vremenski definirane ciljeve. Naučite ih da veći cilj podjele u više manjih ciljeva kako bi mogli pratiti svoj napredak i kako bi ostali motivirani. Pritom je važno ohrabrivati ih na tom putu i provjeravati dokle su stigli.
- Primijenite sustav nagrade za dobro obavljen posao
Ako je vaše dijete predano zadacima koje je preuzelo, ako je dalo sve od sebe, ako je ispunilo cilj koji si je zadalo, nagradite ga i pohvalite za dobro obavljen posao. Imajte na umu da nije samo ostvaren cilj vrijedan nagrade, ako je vaše dijete uložilo trud, vrijeme, nešto naučilo u procesu- i to su sve postignuća vrijedna nagrade.
Prođite kroz detalje obavljenog posla te sumirajte sve korake i objasnite zašto je taj posao dobro obavljen. Ovakav način rekapitulacije procesa ostat će djetetu u pamćenju te će naučiti da za dobro obavljen posao može očekivati dobru nagradu. Sutra u poslu će to biti promaknuće, veća plaća, širenje biznisa…
- Potičite timski rad
Nijedan čovjek nije otok, sasvim sam za sebe, poznata je poslovica. Ljudi su u svojoj suštini bića kolektiva, zajednice, timski igrači. Naučite ih da je u životu sve lakše ako rade u timu. Čak i najuspješniji poduzetnici su do velikih postignuća došli sa suradnjom i partnerstvom. Dijete mora naučiti surađivati u timu, a jedna od najpoticajnijih odluka je da ga upišete na neki timski sport. Osim što će naučiti kako biti dio tima, steći će i kompetitivnost koja je uvijek poželjna u poduzetništvu.
- Budite primjer
Kao i u svemu u životu, djeca slijede primjer roditelja, a ne ono što im kažete. Ne morate nužno biti uspješan poduzetnik, ali smjernice koje pomažu da sutra postane uspješan poduzetnik, počinju u ranom djetinjstvu. Pokažite im da ste i vi čovjek koji radi i griješi, koji ustaje kada padne i koji slijedi zacrtani cilj i ne odustaje na prvoj prepreci. Roditelji su prvi uzori svojoj djeci i vrlo često to ostanu tijekom čitavog života. Ne zaboravite to.