Što je program “Baština”?

 

Ideja multidisciplinarnog pristupa programima je ono čemu ćemo stremiti u svim programima. Pri promišljanju poticajnih programa u društveno humanističkom, umjetničkom i drugim područjima koje ne želimo ukalupiti u klasične programe Centra izvrsnosti, tu ideju smo odlučili od samog početka uključiti u promišljanje svih aktivnosti koje skupnim imenom nazivamo program “Baština”.

Program je to  koji pretpostavlja multidisciplinaran pristup koji bi uključivao povijest, zemljopis, geografiju, biologiju, geologiju, likovnu kulturu, glazbenu kulturu, arhitekturu, turizam, prirodu, društvo, etnologiju, etimologiju, religijsku pismenost, tehničku kulturu, hrvatski jezik, strane jezike, mrtve jezike, sportsku pismenost, tehničku pismenost, filmsku pismenost, medijsku pismenost…

U školskoj godini 2020./2021. koja je sama po sebi izazovna pokrenuli smo i prvi potprogram Baštine, “Čuvare baštine”. Više o tom programu, a u budućnosti i o drugim projektima programa “Baština”, možete vidjeti u nastavku…

Program “Baština” svoje aktivnosti provodi u suradnji s matičnim školama kroz aktivnosti i projekte

 

Trenutno dostupni projekti za škole: 

Čuvari baštine

Potprogram “Čuvari baštine” je namijenjen potencijalno darovitim učenicima u umjetničkom i humanističkom području, kao i svim učenicima koji su zainteresirani za projektnu nastavu, interdisciplinarni pristup, suradničko, istraživačko i inovativno učenje.

Provodit će se kao aktivnost u matičnim školama, pod vodstvom koordinatora projekta – motiviranog, kreativnog i svestranog učitelja, nastavnika, stručnog suradnika ili ravnatelja.

Projekti škola provedeni kroz program  će pridonositi izgradnji osobnoga, kulturnoga i zavičajnog identiteta stvaranjem zanimljivih i korisnih sadržaja te na taj način utjecati na razvoj svijesti o potrebi očuvanja prirodne i kulturne zavičajne baštine uz razvijanje generičkih kompetencija inovativnosti, kreativnosti, sposobnosti kritičkog mišljenja, informacijske i digitalne pismenosti te sposobnosti za istraživački, projektni i suradnički rad. Poticati će također izvrsnost i darovitost u umjetničkim i humanističkim područjima te promicati demokratske vrijednosti kroz aktivno i participativno poučavanje, s jedne te koristan rad s druge strane. Odabir tema – prema ishodima predviđenim Kurikulumom u pojedinom ciklusu (prilagođeno uzrastu učenika).

Područja (Svake godine Stručno povjerenstvo određuje područje):

-lokalne znamenitosti (materijalna baštine- lokaliteti)

-nematerijalna lokalna baština (običaji, folklor, jezik, velikani moga kraja…)

-prirodna baština (korelacija s ekologijom)

Ovogodišnja tema je “Naše užance”, a odnosi se na nematerijalnu kulturnu baštinu (razni oblici i pojave duhovnog stvaralaštva što se prenose predajom ili na drugi način, a osobito: jezik, dijalekti, govori i toponimika, te usmena književnost svih vrsta, folklorno stvaralaštvo u području glazbe, plesa, predaje, igara, obreda, običaja, kao i druge tradicionalne pučke vrednote, tradicijska umijeća i obrti).
Rok za dostavu prijedloga projekata po ovom pozivu je 17. rujna 2021. godine.

Vidi tekst natječaja

Obrazac za prijavu

Rezultati natječaja

Popis odabranih projekata za školsku godinu 2021./2022.:

 

Naziv škole OŠ/SŠ Naziv projekta
OŠ Jesenice, Đački put 10, 21315 Dugi Rat Crkvenog pučko pjevanje našeg zavičaja
Srednja škola Hvar Štijemo, provjomo, lavuromo (Čitamo, govorimo, radimo)
OŠ don Lovre Katića 21210 Solin Put Majdana 3 Spasimo od bijede “Bijednu Maru”
SŠ “Jure Kaštelan” Omiš,Trg kralja Tomislava 2 Kampanulica – svjednokinja omiške povijesti
OŠ Manuš,Vukovarska 11 Split Nomen est omen
OŠ Gradac, Kralja Tomislava 2, 21330 Gradac Zavjetna svetkovina sv. Roka u… siječnju
Obrtnička škola, Nodilova 3, 21000 Split “Iz poljičkog armeruna”
OŠ Mejaši, Mejaši 20 – Split Naše užance – Mejaši
OŠ “Stjepan Radić” Imotski Imotske emocije
OŠ Sućidar Split, Perivoj Ane Roje 1, Split Ljubavne užance starega Splita
OŠ Skalice, Put Skalica 18, Split O, kućo mala
OŠ Skalice, Put Skalica 18 Na SKAL(IC)AMA susreli se otoci i Zagora
OŠ Hvar, Kroz Burak 81 “Moj lipi For”
Škola likovnih umjetnosti, Split Umijeće održavanja tovara (tečaj)
Škola likovnih umjetnosti, Split; Fausta Vrančića 17, 21000 Split animirani film “Čovik je tovaru čovik”
OŠ Tin Ujević Krivodol , Ulica Ivana Pavla II 16 Ganga i šijavica
SŠ Tina Ujevića, Vrgorac Ulica Matice hrvatske 8 PREPLET BAŠTINE
OŠ kneza Trpimira, Eugena Kumičića2, Kaštel Gomilica Štorija o judin, galetinin i briškulan
SŠ “Braća Radić” Put poljoprivrednika 5, Kaštel Štafilić – Nehaj Krnjeval u Donjim Kaštelima – “Teško je u Kaštelin ostarit, a ne poludit.”
OŠ Petra Berislavića, Obala bana Berislavića 16, Trogir Jerbo jeman niśto reć!
OŠ Vjekoslava Paraća, Dudini 17, Solin Zaboravljene igre i brojalice
OŠ “Josip Vergilij Perić” Tičice lete generacijama
Srednja tehnička prometna škola Split U potrazi za izgubljenim ča
OŠ Stobreč Ivankova 13 21311 stobreč Igre iz naftalina
OŠ Ante Starcevica,Dicmo Kraj, Kraj 42 , 21232 Dicmo Kartolina moga mista
OŠ Fausta Vrančića Šibenik Marenda s Faustom
I.gimnazija Split Opleti!
OŠ prof. Filipa Lukasa, Slavonska 5 , Kaštel Stari ri Pučko korizmeno pjevanje u župi Kaštel Stari Prikaživanje anđela (Veliki četvrtak) Puče moj (Veliki petak)
OŠ Manuš,Vukovarska 11 Split Tradicijsko kulturno blago
OŠ “Okruk u Okrugu Gornjem” Put Mavarčice 24B Škola, učitejica života
OŠ oca Petra  Perice – Makarska Igre i plesovi Makarskog primorja
OŠ dr. Franje Tuđmana, Svetog Jurja 1, 21322 Brela KNJIŽICA BRELJANSKIH TOPONIMA
OŠ Milana Begovića Oj Vrliko, ponosu i diko, tradiciju tvoju nema niko, oooj!
Oš Ostrog, Kaštel Lukšić, Put sv. Lovre 2 Zapivajmo pučki
OŠ Silvija Strahimira Kranjčevića; Dr. Mate Šimundića 10, 21257 Lovreć U ZOVNICI CILI SVIT
OŠ Gradac, Kralja Tomislava 2, 21 330 Gradac Ćakulaonica
SŠ Ivana Lucića-Trogir, Put Muline 2B, Trogir Škatula maloga raja
OŠ Trilj, Trilj, Poljičke Republike 18, 21240 Trilj Gardun – Kolijevka nogometa
OŠ Srinjine, Srinjine, Bilaje 1,21292 Spara
Prirodoslovna škola Split, Ulica Matice hrvatske 11 Zaboravljena legenda: kako je kliški David pobijedio Osmanliju Golijata
OŠ Vis, Viškog Boja 10, 21 480 Vis Lipi naš Viški
Oš Žnjan- Pazdigrad Miljenko i Dobrila
OŠ Ivana Duknovića, Marina Folklorna baština Vinišća
Obrtna tehnička škola Split Glagoljica u suvremenim medijima

Rezultati natječaja – odluka

za školsku godinu 2020./21. CI SDŽ je raspisao javni poziv za sufinanciranje projekata 20 osnovih i srednjih škola SDŽ koji će promovirati lokalnu baštinu. Ovogodišnja tema je Skrivena blaga mista moga, a odnosi se na nepokretnu materijalnu baštinu. Rezultate natječaja očekujemo uskoro!

Popis odabranih projekata za školsku godinu 2020./2021.:

 

rb. Naziv škole  Naziv projekta Ukupno bodova
1 OŠ Manuš – Split Manuš stari težački 40
2 Srednja škola Hvar „Korak za For“ 40
3 Osnovna škola kneza Trpimira, Kaštel Gomilica Lažani u novom ruhu 39
4 INDUSTRIJSKA ŠKOLA SPLIT „Štorija o zaboravljenoj Sutrojici“ 39
5 Osnovna škola Silvija Strahimira Kranjčevića, Lovreć BUNARI BLIZNICE – VODA KOJA ŽIVOT ZNAČI 39
6 OŠ VIS Tragom stare peći- Pećarica 39
7 Srednja škola Bol, Brač Legenda o “Palocu” 39
8 Osnovna škola kraljice Jelene, Solin Bunari i česme u mome mistu 39
9 Srednja škola Braća Radić Kaštel Štafilić Nehaj Spolije – zaboravljeni svjedoci civilizacijskog kontinuiteta u Kaštelima 38
10 I. GIMNAZIJA SPLIT Split, je t’aime 38
11 Osnovna škola Petar Berislavić Inamorajen śe tebi grade! 38
12 II. gimnazija, Split Sustipan – tihi čuvar gradskih uspomena 38
13 Osnovna škola Vjekoslava Paraća, Solin Salona “Trag u prošlosti  – korak prema budućnosti” 37
14 Škola likovnih umjetnosti Split „Prethodnici današnjice“ 37
15 OŠ Bijaći, Kaštel Novi Bijaći – od sv. Marte do sv. Nofra 37
16 Srednja škola Ivana Lucića – Trogir Balature moga grada 37
17 Osnovna škola Trilj Nutjak – Kamena školjka, čuvarica prošlosti 37
18 Zdravstvena škola, Split  ŠUMSKO BLAGO 37
19 OŠ dr. Franje Tuđmana, Brela Zavičajna slikovnica Crna vila, Šakan i Šorko 37
20 OŠ “Srinjine”, Srinjine Dioklecijanov perivoj 36
21 Škola likovnih umjetnosti, Split “Kamenim koracima staroga Splita” 36
22 OŠ Slatine, Slatine Prizidnica srca moga 36
23 Prirodoslovna škola Split Od Kapljice do Crkvice – Čudo svetog Duje 36
24 OŠ “Lokve-Gripe” Split NEVIDLJIVI SPLIT 33
25 Osnovna škola Milana Begovića, Vrlika Vrlika – moje misto malo 33
26 Osnovna škola Gradac, Gradac Kil’ Jadrana – kil’ duhana 32
27 Osnovna škola Josipa Jovića, Aržano Izložba slika “Obnovljena crkva sv. Ante  u Svibu” 30
28 OŠ Mejaši, Split Splitsko polje 28
29 OŠ braće Radića, Donji Muć (Bračević)  VIRTUALNA NOĆ MUZEJA -Putevima župe Crivac 27

S gore navedenim predlagateljima zaključit će se ugovor o realizaciji aktivnosti te održati uvodna radionica o kojoj će biti obaviješteni na e-mail.

Odluka o odabiru “Čuvari baštine 20./21.”

Više o konferenciji pogledajte na sljedećoj podstranici