Prve dvije večeri Festivala izvrsnosti popraćene su gomilom emocija koje su bile prisutne u svakoj ispričanoj priči naših Čuvara baštine, u svakom dalmatinskom suveniru učeničkih zadruga koji su marljivo izrađivali učenici cijelu školsku godinu, u svakoj toploj riječi mentora, voditelja, učenika i ostalih prisutnih koje su upućene s pozornice.
Sjaj meduza ostavio je tračak svjetla i nade u našim očima, nošnje su nas vratile u prošlost, miris soparnika, paškurice, fritula, ušećerenih badema vratili su nas u djetinjstvo.
Izvannastavne aktivnosti pokazale su se kao savršen spoj tradicionalnog i modernog gdje su učenici kroz ekologiju, održivi razvoj i klimatske promjene dali svoje viđenje problema današnjice unutar programa RAST i Mother Earth.
U moru svih ispričanih priča iz naše baštine, uistinu je bilo teško odabrati najbolje, svi su ostavili traga, utisnuli dio tradicije u našu svakodnevnicu, ali ipak su odabrani najbolji!
3. u kategoriji osnovnih škola u programu Čuvari baštine – OŠ Manuš (Daj mi kus soparnika)
2. mjesto u kategoriji osnovnih škola u programu Čuvari baštine – OŠ Gradac (Ćakulaonica)
1. mjesto u kategoriji osnovnih škola u programu Čuvari baštine – OŠ Silvije Strahimir Kranjčević (Paškurica- pogačica ispisana ljubavlju)
3. mjesto u kategoriji srednjih škola u programu čuvari baštine – Srednja škola braće Radić Kaštel Štafilić Nehaj (Udica se zadije za prste)
2. mjesto u kategoriji srednjih škola u programu čuvari baštine – Srednja škola Petar Šegedin Korčula (3 moja brata i mi, korčulanske bratovštine)
1. mjesto u kategoriji srednjih škola u programu Čuvari baštine – Obrtna tehnička škola u Splitu (Tradicijska izrada drvenih igračaka)
Sveukupni pobjednika Čuvara baštine koji osvaja Čuvara baštine na jednu godinu – OŠ Silvije Strahimir Kranjčević (Paškurica- pogačica ispisana ljubavlju)
Najbolji projekt unutar programa RAST je Škola za dizajn, grafiku i održivu gradnju (Tranzicija – škola, kvart, grad)
Najbolji projekt unutar programa Mother Earth je OŠ Josip Pupačić Omiš i OŠ kamen Šine Split (Scream from deep sea pollution).
Zadnja večer je rezervirana za program CIMAJ u kojem se 13 projekata borilo za prestižnu nagradu Oskara izvrsnosti unutar 7 kategorija.
1. kategorija Vijest i reportaža
1.mjesto osnovne škole – OŠ Marjan – Posjet institutu za oceanografiju i ribarstvo
1.mjesto srednje škole – Komercijalno-trgovačka škola – Impresum
2. kategorija Intervju
1. mjesto osnovne škole – OŠ Slatine – Smoje mi je bio ne samo novinarski, nego i životni otac – Intervju s fotoreporterom Feđom Klarićem
1. mjesto srednje škole – V. gimnazija Vladimir Nazor – Intervju s Tisjom Kljaković Braić
3. kategorija Najbolji reporteri
1. mjesto osnovne škole – OŠ kralja Zvonimira
1. mjesto srednje škole – V. gimnazija
4. kategorija Podcast
1. mjesto osnovne škole – OŠ Josipa Pupačića – Podcast u Petici – Hamletovanje
1. mjesto srednje škole – II. gimnazija – Rade Popadić: Dobar je novinar zainteresiran, marljiv i savjestan – na takvima je veliko breme odgovornosti
5. kategorija Dokumentarni film
1. mjesto osnovne škole – OŠ Slatine – Ča more znači?
1. mjesto srednje škole – Škola za dizajn, grafiku i održivu gradnju – Čuvari baštine na Hvaru
6. kategorija nagrada CIMAJevaca
1. mjesto osnovne škole – OŠ Slatine
2. mjesto srednje škole – SŠ Tina Ujevića
7. kategorija – Grand Prix
1. mjesto osnovne škole – OŠ Slatine – Glas iz Slatina daleko se čuje
2. mjesto srednje škole – Komercijalno-trgovačka škola – Digitalni školski list KonTaŠ
Još jednom zahvaljujemo svima na sudjelovanju!
Vaš CI SDŽ