Izazovi u radu s darovitom djecom i mladima 2020.

Konferencija:

 «Izazovi u radu s darovitom djecom i mladima»

Mjesto održavanja: Split, Medicinski Fakultet, Šoltanska 2
Vrijeme održavanja: 19.3. (četvrtak, od 16.00 sati) do 21.3.2020. (subota, do 13.00 sati)
Organizator: Centar izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije
Suorganizatori:

Veleposlanstvo Države Izrael u Hrvatskoj,

Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja,

Odjel za psihologiju Sveučilišta u Zadru, 

Prirodoslovno-matematički fakultet u Splitu

Agencija za odgoj i obrazovanje

Kotizacija*: rane prijave  (do 15.02.2020.)

 


400 kn 3 dana/ 200 kn sudjelovanje na jednom danu

 


kasne prijave  (iza 15.02. do 18.03.2020.)

 


500 kn 3 dana/ 300 kn sudjelovanje na jednom danu

 


tijekom konferencije (ovisno o raspoloživosti):

 


600 kn 3 dana/400 kn sudjelovanje na jednom danu
Sudionici:

350 

Rok prijave sudionika: 18. ožujka 2020. godine (ovisno o raspoloživosti mjesta)
Način prijave: 

Prijave sudionika (klikni)

*Način uplate kotizacije:

na žiro-račun CI SDŽ:  HR1424020061100925041 (Erste&Steiermärkische Bank d.d.), s naznakom “za konferenciju, IME i PREZIME”

PREUZMI PONUDU

Ciljevi:

  • unaprijediti znanja o razvojnim osobitostima darovite djece i njihovim emocionalnim i socijalnim potrebama,
  • prepoznati obrazovne potrebe darovite djece i djelotvorne načine odgojno-obrazovne podrške,
  • prepoznati kvalitetne obrazovne programe,
  • usporediti primjere dobre prakse u svijetu i Hrvatskoj.

Metode i oblici rada: plenarna predavanja, radionice; frontalni, skupni

Keynote speakers: 

Menachem Nadler, voditelj Odjela za darovite u izraelskom Ministarstvu obrazovanja 

Aline Keshttachar, nacionalna supervizorica programa za darovite u izraelskom Ministarstvu obrazovanja 

Dr. Lianne Hoogeveen, razvojni psiholog i voditeljica treninga ECHA i RITHA programa u Radboudovom centru za društvene znanosti (Sveučilište Radboud)

Csilla Fuszek, direktorica Europskog centra za talente – Budimpešta

 

Radni program (moguće su manje izmjene)

Četvrtak, 19. ožujka 2020.

Tema: Jučer…danas…sutra
Sat Naslov predavanja Predavač Institucija
15.00 – 16.00 Registracija sudionika    
16.00 – 16.45 Otvaranje konferencije    
16.50 – 17.20 Panel: “Snalazim se u sustavu obrazovanja” polaznici CI SDŽ, moderator Ilija Krišto Centar izvrsnosti SDŽ
17.20 – 17.40 Jučer…danas…sutra Nikola Koceić Prirodoslovno-matematički fakultet, Split
17.50 – 18.20 Do gifted children need gifted teachers? Menachem Nadler The division for Gifted & Outstanding Students, Ministry of Education, Israel
18.20 – 18.50 Pauza za osvježenje    
18.50 – 19.20 Identifikacija darovitih učenika u području matematike  Ivana Katavić, Neda Lesar i Natalija Ćurković Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja
19.20 – 19.50 Smanjuju li nagrade intrinzičnu motivaciju za učenje? Izabela Sorić Odjel za psihologiju, Sveučilište u Zadru
19.20 – 19.50 Internalizirane teškoće kod darovitih adolescenata Kristina Čehil OŠ Pavleka Miškine, Zagreb
Medicinski fakultet Split

Petak, 20. ožujka 2020.

Teme: Oblici odgojno-obrazovne podrške darovitima i socio-emocionalni razvoj darovitih
Sat Naslov predavanja Predavač Institucija
08.00- 08.15 Značaj programa edukacijskih modula Stručno razvojnog centra za profesionalni razvoj odgajatelja Renata Grdić DV Iskrica, Zagreb
08.15- 08.30 Značaj programa stručno razvojnog centra za profesionalni razvoj odgajatelja Mirjana Bakotić DV Cvit Mediterana, Split
08.30- 08.45 Je li edukacija odgojitelja o darovitosti povezana s njihovim stavovima prema darovitoj djeci? Tamara Hubeny-Lučev i Iva Gregov DV Potočnica/ DV Šumska Jagoda, Zagreb
08.45- 09.00 Mudrionica ili kako mudrujemo u dječjem vrtiću Trnsko Mateja Čota, Miljenko Joković, Snježana Lipovac, Marijana Smerić Pecigoš i Danijela Stegne DV Trnsko, Zagreb
09.00 – 09.20  Sustavni pristup radu s darovitima u osnovnoj školi Zrinka Mužinić Bikić i Antonela Matić OŠ Srinjine, Srinjine
09.20 – 09.40 Potencijalno daroviti učenici u osnovnoj školi- podrška Školskog tima za darovite Gordana Novković Poje OŠ Eugena Kvaternika, Velika Gorica
09.40 – 10.00 Mentalni sklop – kako promijeniti perspektivu i motivaciju? Ksenija Ranogajec Benaković i Tomislav Goldin Udruga Vjetar u leđa
10.00 – 10.15 Pauza za osvježenje    
10.15- 10.30 Kako prepoznati potencijalno darovite učenike kroz prirodoslovne predmete Tamara Banović i Ivana Zemunik OŠ Josip Pupačić, Omiš
10.30- 10.45 Istraživački rad u nastavi biologije kao podrška darovitim učenicima Dragana Mamić OŠ Sućidar, Split
10.45- 11.00 Utjecaj robotike i natjecanja na razvoj tehničkih i socijalnih vještina darovitih učenika Jozo Pivac Udruga za robotiku “Inovatic”, Split
11.00 – 11.15 Matematička edukativna igra “Matoboj” Željka Zorić i Gordan Radobolja Prirodoslovno-matematički fakultet, Split
11.15 – 12.00 Portuguese model of working with gifted children Fátima Almeida Portuguese Association of Gifted Children
12.00 – 12.30 Socioemotional needs of gifted children Aline Keshttachar The division for Gifted & Outstanding Students, Ministry of Education, Israel
12.30 – 13.00 Pauza za osvježenje    
13.00 – 13.20 Učiteljska procjena darovitosti u području matematike Janja Škoda, Mihael Kozina i Natalija Ćurković Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja
13.20 – 13.40 Vršnjačka procjena darovitosti u području matematike Jelena Bugarin, Lorelaj Lukačin i Sandro Krašić Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja
13.40 – 14.00 Tko je najbolji u procjeni darovitosti: učitelji, roditelji ili vršnjaci? Natalija Ćurković, Lorelaj Lukačin i Jelena Bugarin Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja
14.00 – 14.30 RITHA training Barbara van Ginneken Radboud University
14.30- 15.00 Educators 101 Lianne Hoogeveen Radboud University
15.00- 15.30 Od kraljice do učiteljice Miroslav Huđek Varaždinska županija
Medicinski fakultet Split
16.45 – 18.15 Učionica 1 Učionica 2 Računalna učionica 
Program za razvoj ustrajnosti, otpornosti i težnje za uspjehom, Ksenija R. Benaković i Tena Benaković, DV “Mali princ” Postanak i razvoj brojevnih sustava, Jurica Barišin i Petra Mrčela, 1. gimnazija Split DORA- aplikacija za izradu kurikuluma temeljenih na ishodima učenja, Ana Majić, Centar izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije 
Učionica 3 (laptopi) Laboratorij kemije i biologije  Učionica 4
CAD-CAM i simulacije naprezanja kroz FUSION 360, Vedran Runje, Industrijsko-obrtnička škola Slatina Drugačiji pristup nastavi kemije, Nenad Judaš, Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu ERASMUS projekti u praksi- od prijave do realizacije, Anita Lasić i Josip Vranjković, OŠ don Mihovila Pavlinovića, Podgora
18.30- 20.00 Učionica 1 Učionica 2 Računalna učionica 
Poticanje kreativnosti- primjeri iz prakse, Sanja Bartaković i Tomislav Goldin, Udruga – Vjetar u leđa Matematička edukativna igra “Matoboj”, Željka Zorić i Gordan Radobolja, Prirodoslovno-matematički fakultet Split Tko? Što? Kako? Zašto?- izrada okvirnog plana i programa rada s potencijalno darovitim učenicima u osnovnoj školi, Kristina Kos, OŠ Ivana Gorana Kovačića, Zagreb
Učionica 3 (laptopi) Laboratorij kemije i biologije  Učionica 4
STEM room, Sanja Nižić i Rosana Alfirević, OŠ Tučepi Istraživački projekt u prirodoslovlju, Mirko Rušćić i studenti, Prirodoslovno-matematički fakultet Split Metode suradničkog učenja u radu s darovitim učenicima, Mia Milun i Anastazija Pažanin, III. gimnazija Split
Prirodoslovna škola Split

 

Subota, 21. ožujka 2020.

Tema: Izazovi budućnosti
Sat Naslov predavanja Predavač Institucija
09.00 – 09.20 Biološka i relativna dob u prepoznavanju darovitih Dražen Čular Kineziološki fakultet, Sveučilište u Splitu
09.20 – 09.40 Lakše mi je na teži način Tatjana Orešković Osnovna škola Frana Galovića, Zagreb
09.40 – 10.00 Podučavanje kroz projekte i istraživanjem Vedran Runje Industrijsko-obrtnička škola Slatina
10.00 – 10.20 Budućnost će biti sjajna ako… Ivica Puljak  Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje, Split
10.20- 10.40  Model uspostave centra izvrsnosti poduzetništva Ana Majić, Ilija Krišto i Ivica Zelić Centar izvrsnosti SDŽ
10.40. – 11.00 Pauza za osvježenje       
11.00 – 11.30 Knowledge shared is knowledge squared Csilla Fuszek European Talent Centre Budapest
11.30- 12.00 Panel: Uloga visokog obrazovanja u razvoju nastavničkih kompetencija u području darovitosti Menachem Nadler, Izabela Sorić, Natalija Ćurković, Lianne Hoogeveen, Nikola Koceić, Zrinka Mužinić Bikić; moderator Ilija Krišto Centar izvrsnosti SDŽ
12.00- 12.15 Zaključci konferencije Ivica Zelić Centar izvrsnosti SDŽ
12.15- 12.30 Završna riječ Tomislav Đonlić Splitsko-dalmatinska županija

    

 

 

Partner konferencije