Kulturna baština odnosi se na vrijednosti koje svaka država njeguje na sebi svojstven način. Danas je više nego ikad važno sačuvati baštinsku tradiciju – digitalno doba sa sobom je donijelo strah da mladi, između ostalog, gube interes za tradiciju, baštinu i kulturu svoga kraja. Međutim, to ne mora biti tako, jer se baština može sačuvati i približiti mladima digitalnim kanalima i prilagođenim jezikom.
Hrvatska je iznimno bogata kulturnom baštinom i tradicijom koja se razlikuje od regije do regije. Od poklada (maškara), obilježavanja blagdana Sv.Lucije, Ivanjskih krijesova, starih plesova i instrumenata pa sve do svadbenih običaja. Autentičan prikaz određenog dijela Hrvatske može se doživjeti zahvaljujući raznim inicijativama i Kulturno umjetničkim društvima zbog kojih su sačuvali svoj izvorni oblik.
Dalmacija je puna starih običaja i igara, koji mogu biti tipični za određeno područje, ali i vrlo slični na različitim područjima. Zanimljivo je primjerice da se stara korčulanska igra pod nazivom „Tovar gre“ koja se odvija na starom korčulanskom narječju, igrala u dalmatinskom zaleđu s malim razlikama, ali suštinski je riječ o istoj igri.
Djeca bi se okupila oko kamina, nacrtao bi se krug, a jedan od igrača užarenim štapom govorio bi „tovar gre“, dok bi drugi igrač kojem su oči zavezane odgovorio „neka gre“, a kada kaže „rastovaraj“, prvi igrač pita koliko? Onaj koji je pogađao određuje koliko će udaraca „turom“ dati onome na čijoj se crti rastovario magarac.
Možemo se čak vratiti i u nešto bližu prošlost i spomenuti „franje“, igru koja je donedavno bila popularna među mladima, a danas je gotovo nitko ne igra.
Primjera je u stvari bezbroj, potrebno je samo osvrnuti se oko sebe i pustiti starijima da pričaju. Kako se ne bi zaboravilo, potrebno je mlade na njima prihvatljiv način zainteresirati za baštinu njihovog kraja i dopustiti im da je istraže i prenose dalje korištenjem alata koji su njima bliski. Ako im se istraživanje baštine približi kroz digitalne alate, izradu sadržaja i prezentaciju kroz njima bliske kanale, vidjet ćemo da ih teme tradicije, baštine, kulture… i te kako zanimaju!
Centar izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije prepoznaje važnost njegovanja kulturne baštine zbog čega smo pokrenuli program „Čuvari baštine“. Cilj nam je pridonositi izgradnji kulturnoga i zavičajnog identiteta kroz stvaranje zanimljivih i korisnih sadržaja. Tako nastojimo utjecati na razvoj svijesti o potrebi očuvanja kulturne zavičajne baštine uz razvijanje inovativnosti, kreativnosti, sposobnosti kritičkog mišljenja, informacijske i digitalne pismenosti te kompetencija potrebnih za kvalitetan istraživački i projektni rad.
U lipnju 2021. godine u Manastirinama, antičkom dijelu Salone organizirali smo učeničku konferenciju „Skrivena blaga mista moga“ na kojoj je predstavljeno 29 projekata škola iz naše županije. Ove godine planiramo događaj podignuti na još višu razinu, a o čemu se točno radi, saznat ćete uskoro. Mi jedva čekamo!