Da bi znao kuda ideš, moraš znati odakle dolaziš, kaže stara narodna poslovica. Zaista, ima tu istine jer je samosvijest o baštinskoj tradiciji često važan putokaz u osobnom razvoju čovjeka, ali i društva u cjelini. Kao što je obitelj čvrsti oslonac, neovisno kuda se otisnete po svijetu, tako je i baština dio vas kuda god otišli.
Kulturna baština dio je naših života, a njezina obnova, čuvanje i prenošenje običaja i znanja na nove generacije oblikuju budućnost svijeta. Teško je razdvojiti materijalnu i nematerijalnu kulturnu baštinu, a važno je i poticati obnovu kulturnih dobara jer se tako čuva raznolikost ljudske civilizacije, ali uz to se poboljšava kvaliteta života onih koji kulturna blaga čuvaju i žive s njima.
Hrvatska obiluje bogatom kulturnom baštinom i za jednu površinski malu zemlju zaista se može pohvaliti raznolikošću, što nas sve kao naciju čini ponosnom, ali i odgovornom kako bismo je sačuvali i kako bi nove generacije nastavile njegovati tradiciju svojih predaka.
Baština je jedan od stupova Centra izvrsnosti i ponosni smo na uključenost djece, kao i na brojne projekte koje su iznjedrili.
Program Baštine pretpostavlja multidisciplinaran pristup koji bi uključivao povijest, zemljopis, geografiju, biologiju, geologiju, likovnu kulturu, glazbenu kulturu, arhitekturu, turizam, prirodu, društvo, etnologiju, etimologiju, religijsku pismenost, tehničku kulturu, hrvatski jezik, strane jezike te sportsku, tehničku, filmsku i medijsku pismenost.
U školskoj godini 2020./2021. pokrenuli smo i prvi potprogram Baštine, “Čuvari baštine”, koji je namijenjen potencijalno darovitim učenicima u umjetničkom i humanističkom području, kao i svim učenicima koji su zainteresirani za projektnu nastavu, interdisciplinarni pristup te istraživačko i inovativno učenje.
Projekt pridonosi izgradnji osobnoga, kulturnoga i zavičajnog identiteta stvaranjem zanimljivih i korisnih sadržaja i tako utječe na razvoj svijesti o potrebi očuvanja prirodne i kulturne zavičajne baštine uz razvijanje generičkih kompetencija inovativnosti, kreativnosti, sposobnosti kritičkog mišljenja, informacijske i digitalne pismenosti te sposobnosti za istraživački i projektni rad.
Kruna programa bila je učenička konferencija koja je održana u Saloni na kojoj je predstavljeno 29 projekata osnovnih i srednjih škola u kojima su učenici tražili „Skrivena blaga mista moga“ . Cilj projekta „Čuvari baštine“ je očuvati i promovirati hrvatsku kulturnu baštinu te pozicionirati ovu manifestaciju kao jednu od ključnih toga tipa u Hrvatskoj.
Mi ćemo kao Centar izvrsnosti nastaviti njegovati tradiciju kao jedan od temeljnih stupova društvenog razvoja te ćemo u suradnji s djecom raditi na promociji brojnih projekata koji ističu vrijednost hrvatske kulturne baštine.